S Martinem Stillerem o cestování na kole

Martin Stiller, broumovský rodák, je inspirativním cestovatelem. Na své toulky po světě vyráží na kole. Absolvoval několik náročných expedic v Evropě, Africe i v Americe. Ze svých cest pořádá poutavá promítání a přednášky, které se postupem času přenesly v zajímavý festival "Cyklocestování". Nejen o něm jsme si s Martinem povídali v následujícím rozhovoru.

 Foto: Martin Stiller

Martine, kdy se u vás zrodila láska k cestování na kole?

Kdy byl úplně prvotní impuls si už nepamatuji, ale rozhodně takovým nastartováním mého dálkového cyklocestování byla první zahraniční cyklocesta s kamarádem Lubošem, kdy jsme společně objeli na kolech celé Švýcarsko. Našlapali jsme tehdy asi 1800km, zajeli k Mont Blancu, vyšlápli až do Zermattu pod legendární Matterhorn, zdolali věhlasné průsmyky Furkapass, Oberalppass a další, projeli na kole historický Luzern apod. Ty alpské štíty, do nebe šplhající serpentýny, ty výhledy na ledovce… to vše mě tak nadchlo, že snad lze s nadsázkou říci, že právě to „nastartovalo moji cyklocestovatelskou kariéru“.

 

Prozradíte nám, co patří do základní výbavy cyklocestovatele?

Těch věcí, co by měl cyklocestovatel mít je samozřejmě celá řada. V prvé řadě spolehlivé kolo (mnohdy není třeba žádné drahé kolo), kvalitní vodotěsné barvy – za mě jedině Ortlieb, bezpečnou helmu – používám Limar a samozřejmě kvalitní pohodlné oblečení – já jsem si zamiloval Termovel. Zapomenout nesmíme samozřejmě na dobrou mapu, skladný stan, dobré boty apod.

 

Máte nějaký talisman, který vám na cestách nesmí chybět?

Něco jako talisman nemám… co ale na cestách nesmí chybět je odhodlání, chuť poznávat, setkávat se s místními lidmi a nadšení z té svobody, kterou cyklocestování nabízí.

 

Na kole jste projel už nespočet zemí a působil jste také jako horský průvodce. Který kousek světa vám nejvíc přirostl k srdci? Kam se nejraději vracíte?

Těžká otázka, moc těžká otázka… . Ale kdo mě zná, tak dobře ví, že z hlediska horalského a cykloturistického nenechám dopustit na Rakousko. To víte, po téměř 10 letech života v této alpské zemi si ji prostě zamilujete. Cyklocestovatelsky jsme si se ženou Renčou strašně oblíbili také západ USA… byli jsme tam už dvakrát na dlouhých cykloexpedicích a rozhodně ne naposledy!

 

Už od roku 2006 pořádáte festival Cyklocestování, kde představujete více či méně známé cyklocestovatele a dobrodruhy. Bude letošní ročník festivalu něčím jiný než ty předchozí? Na co se mohou návštěvníci festivalu těšit?

Po 17 letech pořádání festivalů na 3 místech republiky je pokaždé složitější a složitější přijít s něčím novým… přesto jsme přesvědčeni, že pro ročník 2024 se nám to podařilo. Hlavním hostem bude David Brandenberger, švýcarský cyklocestovatel, který objíždí svět na ležaté tříkolce české výroby, za sebou táhne přívěs se solárními panely a je tak poháněn sluneční energií. Za zmínku stojí fakt, že jeho cyklocesta startovala právě v Uherském Brodě, kde sídlí i Termovel 😊

 

Děkujeme Martinovi za rozhovor a přejeme mnoho pracovních i cestovatelských úspěchů😊

Foto: Martin Stiller

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz